Piękno nieba

Wykłady & Prelekcje & Warsztaty

W tej sekcji pragnę zaoferować swoje popularnonaukowe warsztaty tematyczne z astronomii. Zostały one oparte głównie na bazie własnych projektów oraz samodzielnego zgłębiania wiedzy. Wnikliwa praca dała mi mozliwość wyrobienia sobie własnego poglądu na zagadnienia, które poruszam. Domeną wykładów oraz warsztatów mojego autorstwa jest takze skupienie uwagi na rzeczach, które nie zostały jeszcze w dużym stopniu spopularyzowane.
Mam nadzieję, ze w miarę upływu czasu i zgłębiania astronomicznej wiedzy będe dysponował większym wachlarzem oferowanych spotkań.

Tematy

- Mechanizm funkcjonowania kalendarza gregoriańskiego
Od ogółu do szczegółu. Dlaczego wprowadzono kalendarz gregoriański? Czy miało to miejsce jednocześnie we wszystkich krajach? Jak układaja się dni tygodnia w poszczególnych miesiącach i latach? Jakie okresy czasowe im towarzyszą? Kilka słów więcej na temat okresu wielkanocnego.- Zjawiska atmosferyczne związane ze wschodem i zachodem Słońca
Wnikliwe spojrzenie na powtarzające się codziennie zjawiska astronomiczne oraz ich odzwierciedlenie w ziemskiej atmosferze. Słów kilka na temat rozproszenia światła słonecznego w atmosferze oraz jego obserwowanych rezultatów w pobliżu linii terminatora. Czy dzień astronomiczny wyznacza nam okres, kiedy jest jasno? Jak interpretować światło dzienne? Najdłuzszy dzień a najdłuzsza noc - czy są sobie równe? 3 rodzaje świtów & zmierzchów - czy aby na pewno dokładnie wyznaczone? Ile trwa zachód Słońca?

- Nowe spojrzenie na zaćmienie Słońca
Koncentracja na zjawiskach towarzyszących zaćmieniu Słońca oraz samym otoczeniu. Jak zmienia się niebo podczas zaćmienia? Czy faktycznie podczas zaćmienia częściowego nic się nie dzieje? Ruch cienia Księzyca na tle nieba, chmur i odległych form terenowych? Jak zmienia się natęzenie światła? Kilka słów o ruchu Księżyca względem protuberancji słonecznych. Zmiana pogody podczas zaćmienia.


- Mars - atmosfera, klimat, niebo
Przybliżenie zagadnień związanych z budową atmosfery Marsa i jej codziennym zachowaniu. Próba porównania marsjańskich warunków pogodowych do tych panujących na Ziemi. Podobieństwa i różnice w rytmie dobowym i rocznym pomiędzy Ziemią a Marsem. Dlaczego niebo na Marsie jest pomarańczowe? Ile trwa marsjański zmierzch? Czy widać gwiazdy w ciągu dnia?